Produkt dnia
Green Cola 330ml
Green Cola 330ml
3,49 zł
Dżem Stute Diabetic brzoskwiniowy bez cukru
Dżem Stute Diabetic brzoskwiniowy bez cukru
10,99 zł
Krem czekoladowo-orzechowy Stute Diabetic bez cukru
Krem czekoladowo-orzechowy Stute Diabetic bez cukru
18,99 zł
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Crossfit – czym tak naprawdę jest i dlaczego warto spróbować? 0
Crossfit – czym tak naprawdę jest i dlaczego warto spróbować?

Crossfit to intensywny rodzaj treningu siłowo-ruchowego, który polega na podnoszeniu ciężarów z zachowaniem bardzo krótkich przerw pomiędzy poszczególnymi seriami danego ćwiczenia. Początki crossfitu datowane są na 2001 rok, kiedy Amerykanin Gleg Glassman opracował program treningowy dla policjantów w  Kalifornii. Następnie, plan treningowy Glassmana zaczął być stosowany wśród strażaków, marines oraz amerykańskich żołnierzy. Z czasem, crossfit zyskał sobie ogromną popularność poza granicami Stanów Zjednoczonych, m.in. w Europie, gdzie zaczęły powstawać kluby przeznaczone tylko tego typu treningom a na całym świecie cyklicznie organizowane są mniejsze lub większe zawody zrzeszające najlepszych zawodników.

Na czym dokładnie polega trening crossfit?

Crossfit to bardzo wymagający trening, jednak nie należy się z tego powodu obawiać pierwszej wizy w klubie. Ćwiczenia, obciążenia oraz intensywność, dopasowane są do poziomu zaawansowania w związku z czym pierwsze treningi mają raczej formę wprowadzenia w świat crossfitu. Co ważne, treningi są tutaj stosunkowo krótkie – trwają od 10-15 minut do maksymalnie 30 minut, w trakcie których wykonujemy serie różnorodnych ćwiczeń nie mając zbyt wiele czasu na odpoczynek. Do podstawowych ćwiczeń należą dźwigania ciężarów, przysiady, pompki, brzuszki, bieg, skakanie na skakance, wskakiwanie na skrzynię czy podciąganie na drążku. Treningi mogą być bardzo różnorodne, w związku z czym w ramach jednej sesji, wykonywane są rozmaite ćwiczenia, np. wyciskanie sztangi, sprint, przysiady z kettlebells czy wskoki na podest. Urok crossfitu polega m.in. właśnie na tym, że w związku z bardzo dużą ilością ćwiczeń, nie ma tutaj mowy o nudzie. Treningi są intensywne, urozmaicone różnego rodzaju ćwiczeniami i sprawiające ogromną satysfakcję po wykonaniu ostatniej serii. Na ogół, treningi crossfit odbywają się w grupach, podzielonych na poziom zaawansowania, a prowadzą je doświadczeni trenerzy.

Jakie są najważniejsze zalety treningów crossfit?

Crossfit jak niemal każda aktywność fizyczna, niesie za sobą liczne korzyści nie tylko dla naszego ciała, ale również bardzo dobrze wpływa na samopoczucie. Nie bez powodu stał się tak popularny, szczególnie wśród pracowników korporacji w dużych miastach. Lista zalet tego typu treningów jest naprawdę długa, postanowiliśmy więc wymienić te najważniejsze:

  • rozwój niemal wszystkich partii ciała w związku z różnorodnością wykonywanych ćwiczeń,
  • skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki intensywnemu treningowi interwałowemu, który pozwala skuteczniej rzeźbić sylwetkę niż popularne treningi cardio,
  • oszczędność czasu, co związane jest z bardzo krótkim czasem kompleksowego treningu crossfit,
  • poprawa kondycji i ogólnej sprawności,
  • lepsza koordynacja ruchowa,
  • dobre samopoczucie – crossfit, podobnie jak każda inna forma sportu, bardzo dobrze wpływa na nasz nastrój.

Kto powinien spróbować treningów crossfit?

Najczęściej na tak zadane pytanie, pada odpowiedź, że crossfit jest dla każdego. Jest w tym wiele prawdy, co nie oznacza oczywiście że treningi należą do lekkich, łatwych i przyjemnych. Osoby, które nie miały wcześniej styczności z tak intensywnie uprawianym sportem, powinny zacząć od grup dla początkujących, gdzie trenerzy dopasowują ćwiczenia do poziomu zaawansowania uczestników. Generalnie, należy jednak pamiętać że crossfit trenują również żołnierze, komandosi czy funkcjonariusze służb specjalnych – chcąc uprawiać ten sport kilka razy w tygodniu, musimy być gotowi na solidny wycisk. Na salach treningowych spotkać można zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Pojawiają się studenci, pracownicy korporacji czy sportowcy, szukający odmiany dla swojej bazowej dziedziny.

Jedno jest pewne – zdecydowanie więcej osób słyszało o crossficie, niż kiedykolwiek widziało taki trening na własne oczy lub chociaż za pośrednictwem filmów video. Warto poznać ten stosunkowo nowy sport bliżej i wybrać się chociaż na pierwszy (w wielu klubach – darmowy) trening, aby samemu przekonać się czy jest to coś dla nas. Wiele osób, które „połknęły bakcyla” twierdzi, że crossfit jest uzależniający i jeśli się już zacznie, to ciężko później zrezygnować z treningów. Może tak właśnie będzie również z Tobą? ;)

__

Photo by Victor Freitas on Unsplash

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl